İçeriğe geç

Homeros Okuması 6-7 Ağustos’ta Bozcaada’da. 21. kez yapılan etkinliğin bu yıl ana konusu Troya ve Göçler, yılın ozanı ise Mustafa Köz

Bu yıl “Homeros kitapları” sergisi de açılacak.

Bozcaada Belediyesi’nce desteklenen etkinliğe bu kez merkezi İzmir’de bulunan Homeros Araştırma Enstitüsü de katkıda bulunuyor.

Bu yılki etkinliğin ana teması göçler. Efsaneye göre, Troya’nın düşmesinden sonra binlerce Troyalı Prens Aenas’la birlikte Antandros (Altınoluk) üzerinden Kartaca ve İtalya’ya göç etmişti. Bu göç büyük Latin yazarı Vergelius’un (Virjil) Aeneid adlı manzum epiğinin konusudur. Homeros da Odisea’da Troya göçlerinden söz eder.

Bu yıl 6-7 Ağustos tarihlerinde yapılacak olan Homeros Okuması’nda Homeros’un yanısıra Troyalılık kavramını vurgulayan Vergilius’tan da okuma yapılacak.

21 yıldır Bozcaada Belediyesi’nce ve Bozcaada halkınca desteklenen etkinliği Haluk Şahin, her zamanki gibi Cevat Çapan ve Rüstem Aslan’ın danışmanlığında düzenliyor.

Homeros Kitapları sergisi Hakan Gürüney’in Bozcaada Yerel Araştırmalar Merkezi’nde yer alacak. Sergi organizasyonunu Gürüney’le birlikte Homeros Araştırmalar Enstitüsü adına Yalçın Balcı yapıyor.

Troya ve Homeros ile ilgili sunumların yapılacağı ilk buluşma Salhane’de 19:30’da başlayacak, Cevat Çapan’ın tanıtacağı Mustafa Köz’ün şiir okuması ile son bulacak.

7 Ağustos sabahı gün doğarken Arka Deniz’de yapılacak geleneksel okumada Homeros çevirmeni Sema Sandalcı ve tiyatro sanatçısı Atilla Alpar ile şair Nurduran Duman da yer alacak.

SIĞINMACILAR DENİZİ: Bu yılın ana konusu, günümüzde de dünyayı sarsan göçler. Yüksek surlu Troya kenti tahta at hilesiyle düşürüldükten sonra binlerce Troyalı denizden ve karadan göç etmek zorunda kalmıştı. Bunların en ünlüsü, babası ve oğlunu da yanında kaçıran Troyalı Prens Aeneas’tı. Efsaneye göre, Aeneas Antandros’ta yaptırdığı gemilerle önce Kartaca’ya sonra da İtalya’ya geçmiş, Roma’yı kurmuştu. Büyük Latin ozanı Vergilius (Virjil) bu göçün öyküsünü M.Ö. 1. yüzyılda yazdığı Aeneid adlı epik şiirinde anlatmıştı.

Troyalılık kavramının vurgulandığı Aeneid’te Tenedos adasından da söz edilir. Destanın ikinci bölümünde Troya’nın düşmesi, Aeneas’ın ağzından ayrıntılı olarak anlatılır. Troya’nın trajik öyküsünü, İlyada destanında öykü Troya düşmeden bittiği için, Homeros’tan çok Vergilius’tan öğreniriz. Göçe zorlanmanın acıları, yurt hasreti ve yeni bir vatan kurma mücadelesi Aenid’te dile getirilir. Avrupa soylularının kökeninin Troya’da olduğu söylencesi de bu esere dayanır.

Homeros da Odyseia’nın 14. bölümünde kentin düşmesinden sonra olanları kısaca anlatır. Diğer mitolojik kaynaklarda da Troya’nın düşmesine göndermeler vardır.

Troya’dan göç, Orta Çağ tarihçilerinin yanı sıra sanat ve edebiyat eserlerinde pek çok kez işlenmiştir. Midilli başta olmak üzere komşu adalarla birlikte Bozcaada da günümüzde de bu öykünün bir parçasıdır.

Ne yazık ki aynı coğrafya asırlar sonra yine sığınmacı ve göçmenlerin trajedilerine tanıklık ediyor.

Paylaş:

2 Yorum

  1. Bülent püsküllü Bülent püsküllü

    Okumalar keşke naklen yayınlansa da bizlerde ve tüm ülkede izlese….kolay gelsin baba…

  2. Mustafa Dermanlı Mustafa Dermanlı

    Bozcaada’nın en kült etkinliği. Yaşatanlara, başta Haluk Şahin olmak üzere ısrarla takipçisiyle buluşturanlara sonsuz saygıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir