İçeriğe geç

Aklını kullanmak mı, kafayı çalıştırmak mı? İşte bütün mesele!

Birkaç ay önce 2023’ün nasıl bir yıl olacağı konusunda tahminlerde bulunurken daha çok siyasi ve ekonomik senaryolardan konuşuyorduk. Ama artık biliyoruz ki; 2023, tarihe büyük depremin olduğu yıl olarak geçecektir.

Daha işin başındayız. Büyük depremler nice artçı sarsıntılar yaratarak tarihsel dönemleri bitirebilir, yepyenilerini başlatabilirler.

Kimi tarihçilere göre M.Ö 12. yüzyılda Troya’nın ve Hititlerin çökmesinin başlıca nedeni depremlerdir. Yıkıntıların ardından bölge uzun süre kendisini toparlayamamış, yazının bile kaybolduğu ve 300 yıl sürecek olan bir çeşit karanlık çağ başlamıştır.

Bu deprem de, tersine, Türkiye’de yıllardır süren bir başka karanlık çağdan çıkışın başlangıcı olarak tarihe geçebilir.

Öyle bir karanlık çağ ki, hurafe aklın yerini almış, liyakat rafa kaldırılmış, yargı bir alete dönüştürülmüş, eğitim çürütülmüş, toplum bilinçli olarak kutuplaştırılmış, rant en büyük değer haline getirilmiş, gerçekleri söyleyenler cezalandırılmıştır.

AKILLI OLMAK

Öyle bir karanlık dönem ki, akla kara yer değiştirmiş, değerlerin içi boşaltılmış, en yaşamsal kavramlar anlamsızlaşmıştır..

Örneğin, Aydınlanma döneminin ana ilkesi olan, rasyonellik, yani “aklını kullanmak” kavramı.

Bozuk düzenin palazlandırdığı siyaset tacirleri ve mafya çömezleri “Akıllı ol!”u ülkenin yazarlarına, bilim insanlarına, yargıçlarına yönelik bir tehdit cümlesi haline getirebilmişlerdir.

Aslında onların muradı, “akıllı ol” değil, “kafanı çalıştır”dır: Kafanı çalıştır, bize ilişme, senin için iyi olmaz! Aklını kullanırsan başın belaya girer, fena olursun! Kafanı çalıştırırsan yolunu bulursun!

Güneydeki büyük depremin sorumluları, akıllı olmak yerine kafayı çalıştırmayı seçenlerdir! Meclis’te deprem konulu 58 araştırma önergesini reddedenler, yedi kez imar affı çıkaranlardır. Kanun ve kuralları hiçe sayanlar, üç beş kuruşa ve oya tamah edenler, bunların egemen olacağı siyasal ortamı yaratanlardır…

Akıllı olmak demek, çağdaş uygarlığın temeli olan kurallara ve onun kurumlaşmış hali olan bilimin emirlerine uymak demektir.

Karanlık dönemde akıl yok sayılmıştır.

İlk sonuçlar ortadadır. Görünüm fecaattır!

2023 bitmedi. Bundan sonra olacaklar Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının yol haritasını belirleyecektir.

Akıllı olanlar mı kazanacak, yoksa kafayı çalıştıranlar mı?

İşte bütün mesele budur!

ABSTRACT

It is now certain that 2023, the centenary of the Republic, will be remembered as the year of the big earthquake. We know from history that such earthquakes can be the end or beginning of historical epochs. What will this catastrophe augur: The start of a new period of enlightenment and democracy or the continuation of the darkness which has dominated the country for some years. It is too early to say! There are no guarantees.

Paylaş:

2 Yorum

 1. Bulent püsküllü Bulent püsküllü

  Haluk baba günaydın…..ne olur bu ülkeye sosyolog göndersinler,hatta arama kurtarma.derneklerinden önce sosyologlar derneği kurşunlar…bu temiz anadolu çocuklarının cumhuriyetten okumuslardan liyakatlilardan almak istedikleri intikamın nedenini bulsunlar….ne zaman ki istanbul da izmirde ankara da doğup büyüyen çocuklar okuyup devleti yeniden 100 yıl önce ki cumhuriyet ateşiyle yakmaya oluşturmaya başlarlarsa kurtuluruz… Anlaşıldı ki ;diğerleri nasıl istanbulu yok ettilerse bunlar da cumhuriyeti ve onun kurumlarını yıkacaklar………Hâlâ toplumu halkı çözemeyen aydinlara da yuh olsun….seni seviyoruz haluk baba….saygılar….

 2. Murat Arıkan Murat Arıkan

  “Öyle bir karanlık çağ ki, hurafe aklın yerini almış, liyakat rafa kaldırılmış, yargı bir alete dönüştürülmüş, eğitim çürütülmüş, toplum bilinçli olarak kutuplaştırılmış, rant en büyük değer haline getirilmiş, gerçekleri söyleyenler cezalandırılmıştır.”

  Harika bir yazı, elinize sağlık. Kısa, açık ve öz.

  Tuhaf olan şu ki; ülkece Truman Show’u izlemişiz, filmden sonra bir şekilde içine düşmüşüz ve durumu bilmemize rağmen bir türlü çıkamıyoruz.
  Kalabalıkların çılgınlığı ya da intiharı mı demek lazım bilmiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir